SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

TEL 692 598 348

info@mountain-touch.pl

 

ul. Pod Sadami 5a

34-460 Szczawnica

MACZAMY W TYM PALCE :

SZKÓŁKA PŁYWACKA

Hotel Jan Jaworki

Hotel Budowlani

Szczawnica

WYCIECZKI NA PIENIŃSKIE SZCZYTY

 

SOKOLICA

TRUDNOŚĆ - ****
ATRAKCYJNOŚĆ - *****
CZAS PRZEJŚCIA - 3 -4 h
MIEJSCE STARTU : SZCZAWNICA, KROŚCIENKO

 

Sokolica - Położona jest na obszarze Pienińskiego Parku Narodowego. Obok Trzech Koron jest najpopularniejszym celem wycieczek turystycznych. Szczyt jest kapitalnym punktem widokowym na przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Tatry Bielskie i Tatry Wysokie. Aktualnie wstęp na sam szczyt Sokolicy (podobnie jak na Trzy Korony) jest płatny. Bilet upoważnia również do wejścia na Trzy Korony (w tym samym dniu). Samo wejście na Sokolicę to boczna, odbiegająca od szlaku ścieżka ubezpieczona metalowymi poręczami (ok. 40 m różnicy poziomów, 7 min. podejścia w górę). Do tego miejsca prowadzi niebieski szlak turystyczny, który przebiega ze Szczawnicy odcinkiem Drogi Pienińskiej przez przewóz promowy (Nowy Przewóz) na drugą stronę Dunajca i dalej tzw. Sokolą Percią. Z drugiej strony wiedzie on z Trzech Koron przez Zamkową Górę i grań Pieninek (Czerteż, Czertezik, przełęcz Sosnów). Na przełęcz Sosnów biegnie także zielony szlak z Krościenka.

 

TRZY KORONY

TRUDNOŚĆ - ****
ATRAKCYJNOŚĆ - *****
CZAS PRZEJŚCIA - 4 - 5 h
MIEJSCE STARTU :  KROŚCIENKO, SROMOWCE

 

Trzy Korony -  najwyższy szczyt Pienin Środkowych należący do Masywu Trzech Koron. Od pozostałych szczytów oddzielony przełęczą Wyżni Łazek. Zbocza pocięte głębokimi dolinami potoków, porośnięte lasem. Partię szczytową stanowi pięć - zbudowanych z odpornych wapieni rogowcowych – turni:

Okrąglica – 982 m n.p.m. Najwyższa, na niej znajduje się platforma widokowa z barierkami. Na platformie mieści się około 30 osób.

Płaska (Plaska) Skała – 950 m n.p.m. Na południowy wschód od Okrąglicy.

Nad Ogródki – 940 m n.p.m. Na południowy zachód od Okrąglicy. Od 1933 stał tutaj obsługiwany przez pustelnika totalizator opadowy

Pańska Skała (Bryłowa) – 920 m n.p.m. Gnieżdżą się w niej rzadkie ptaki pomurniki.

Niżnia Okrąglica (Ganek, Siodło) – wysunięta ku południu pod Okrąglicą i niższa o 80 m. Z niej dawniej, przed udostępnieniem wierzchołka, oglądano panoramę.

 

WYSOKA

TRUDNOŚĆ - ***
ATRAKCYJNOŚĆ - ****
CZAS PRZEJŚCIA - 3 - 4 h
MIEJSCE STARTU : SZCZAWNICA , JAWORKI

 

 

Wysoka - Wysokie Skałki to kolejny znany Pieniński rezerwat przyrody. Położony jest on na najwyższym szczycie Pienin – Wysokiej (obszar Małych Pienin), przy granicy ze Słowacją. Jest to rezerwat krajobrazowy oraz leśny, założony w 1961 roku. Godny uwagi jest tutaj przede wszystkim jedyny zachowany w Pieninach fragment górnoreglowego naturalnego lasu świerkowego. Oczywiście jest on tutaj objęty ścisłą ochroną. Las ten przetrwał silne spustoszenie jakie miało miejsce za sprawą Łemków opuszczających tereny Pienin. Na szczęście po mimo licznych zniszczeń oraz dewastacji, po kilkudziesięciu latach odtworzył się w swej naturalnej formie.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

WĄWÓZ HOMOLE

TRUDNOŚĆ - **
ATRAKCYJNOŚĆ - ****
CZAS PRZEJŚCIA - 1 - 1,5  h
MIEJSCE STARTU : JAWORKI

 

 

Wąwóz Homole - Wąwóz Homole to jedna z największych przyrodniczych atrakcji Pienin. Jest to głęboko wcięty, stromościenny wąwóz w Małych Pieninach na obszarze wsi Jaworki. Skalna część wąwozu jest V-kształtna i osiąga długość 0,8 km. Po wąskim dnie doliny płynie potok Kamionka. Na uwagę zasługują tutaj przede wszystkim jego niezwykłe i malownicze kaskady, które wprawiają w zdumienie. Stanowią one niebywałą inspirację dla artystów.

 

PREHYBA

TRUDNOŚĆ - ***
ATRAKCYJNOŚĆ - ****
CZAS PRZEJŚCIA - 4 - 5 h
MIEJSCE STARTU : KROŚCIENKO, SZCZAWNICA, RYTRO

 

 

Prehyba - Miejsce to jest jednym z łatwiej dostępnych szczytów w paśmie – na górę prowadzi asfaltowa droga z Gabonia. Krzyżują się tu szlaki turystyczne prowadzące do Szczawnicy, Krościenka, Starego Sącza, Rytra, Jazowska i Piwnicznej-Zdroju. Na zachodnim wierzchołku znajduje się schronisko turystyczne oraz Radiowo-Telewizjny Ośrodek Nadawczy z 87-metrową stalową wieżą. Z pokrywającej grzbiet Hali Przehyba roztacza się wyjątkowy widok na południe w kierunku Pienin i Tatr oraz na północ ku Kotlinie Sądeckiej. Z uwagi na łatwą dostępność miejsce jest bardzo licznie odwiedzane przez turystów pieszych i rowerzystów.

 

BEREŚNIK + BRYJARKA

TRUDNOŚĆ - **
ATRAKCYJNOŚĆ - *****
CZAS PRZEJŚCIA - 1 - 2 H
MIEJSCE STARTU : SZCZAWNICA

 

 

Bereśnik + Bryjarka - niewybitny szczyt górski w Beskidzie Sądeckim górujący nad Szczawnicą. Nazwa pochodzi od znajdujących się dawniej obok szczytu pól, używano też nazwy Światkówka, która również pochodziła od nazwy pól uprawnych. Eugeniusz Janota podaje, że pierwotnie szczyt nazywał się Skałką.

Bryjarka wznosi się ok. 230 m nad dno doliny Grajcarka. Jest zakończeniem bocznego grzbietu Pasma Radziejowej, biegnącego z Dzwonkówki przez Przysłop, Kotelnicę, Cieluszki, Bereśnik, Guckę i Bryjarkę na południe. Grzbiet ten oddziela dolinę Sopotnickiego Potoku od doliny Skotnickiego Potoku i jego dopływu – Czarnego Potoku. Południowy, opadający w stronę Szczawnicy stok jest stromy (ma średnie nachylenie 25°), a w jego górnej części występują rumowiska zbudowane z rzadkich w Karpatach skał magmowych – jasnoszarych andezytów augitowo-amfibolowych. Skały te od dawna budziły zainteresowanie naukowców i opisano je już w 1832. W latach międzywojennych były one eksploatowane w nieczynnym już kamieniołomie. Na andezytowych gołoborzach znajdują się interesujące biologicznie zbiorowiska kwaśnolubnych mchów i porostów.

ZDOBYWAMY SZCZYTY :

 • WYSOKA

 • PRZEHYBA

 • TRZY KORONY

 • SOKOLICA

 • PALENICA

 • BEREŚNIK / BRYJARKA

 • DURBASZKA / WYSOKI WIERCH

ODWIEDZAMY :

 • WĄWÓZ HOMOLE

 • REZERWAT BIAŁA WODA

 • DROGĘ PIENIŃSKĄ

 • LASY SEWERYNÓWKI

 

TRASY DŁUGIE :

 • BIAŁA WODA - ROZDZIELA - WYSOKA - DURBASZKA - JAWORKI

 • KROŚCIENKO - DZWONKÓWKA - SCHRONISKO POD BEREŚNIKIEM - SEWERYÓWKA - PREHYBA - RADZIEJOWA - OBIDZA - JAWORKI

 • JAWORKI - WYSOKI WIERCH - LEŚNICKIE SEDŁO - HALIGOWSIE SKAŁY - CZERWONY KLASZTOR
  SZCZAWNICA

 

WYCENA INDYWIDUALNA

INFORMACJE

info@mountain-touch